Sausis
Sausis kambariniams augalams kritinis mėnuo. Dienos jau šiek tiek ilgesnės nei gruodį, tačiau šalčiai užgriūna nemaži, tad nuolatos reikia stebėti augalus – ypač oro temperatūrai keičiantis. Mat žiemą „stebuklinga“ augalų augimo formulė yra ypač jautri ir tik mūsų rankose.
Formulė maždaug tokia-temperatūros, apšvietimo ir drėgmės pusiausvyra.
Jei per šalta ir per daug vandens-augalai supus. Jei per daug šilumos ir trūks vandens-išdžius. Jei šiluma ir drėgmė optimali, tačiau nėra šviesos-ištįs ir išseks. Ir tt… Nuo tos formulės pusiausvyros priklauso augalo poreikis ir gebėjimas įsisavinti reikalingas medžiagas, bei visa tolimesnė jo vegetacija, dekoratyvumas, derlingumas ir sveikata.
Spaudžiant itin stipriems šalčiams lepius kambarinius augalus reikia nuimti nuo palangių ir sustatyti šiltesnėje vietoje. Vėdinant kambarius augalai iš kambario išnešami, nes net trumpas šalčio gūsis ar staigi temperatūros kaita kai kuriems iš jų gali būti lemtinga. Net nedaug praverdami orlaides stebėkite, ar netoliese nėra jūsų augintinių.
Daugelis kambarinių augalų sausio mėnesį būna natūralioje ramybės būsenoje. Tokiu atveju drėgmės perteklius tik pakenks. Visgi negalima leisti, kad vazonuose jų šaknų gumulas perdžiūtų. Liekite ryte drungnu nusistovėjusiu vandeniu, būkite užtikrinti, kad netrukus nežada būti ūmių temperatūros šuolių. Šiltomis dienomis galite juos net nuprausti po dušu, tik nepalikite su šlapiais lapais nakčiai.
Švarinkite augalus-nurinkite išdžiūvusias ir pažeistas dalis. Dar ne laikas genėti, persodinėti ir tręšti augalus-kaip prastai jie beatrodytų-tokia „pagalba“ juos tik pribaigtų. Šį procesą atidėkite mažiausiai iki vasario pabaigos.
Kiekviena augalų rūšis turi savo šalčio toleravimo ribas. Pasidomėkite, kokios jos-tai sutaupys laiko ir bereikalingų rūpesčių ar net nuostolių. Žiemą komponuokite augalus ne tk pagal dekoratyvumą…svarbiausia, kad panašių poreikių augalai ištvertų drauge iki pavasario!
Nuolatos stebėkite ir augalus, kurie žiemoja rūsiuose ar kitose vėsiose patalpose. Svarbu, kad jie ne tik neperšaltų, bet ir neperdžiūtų.
Jau galite pradėti pražydinti hiacintus, tulpes ir kitus daugiamečius svogūninius augalus. Priklausomai nuo augalo rūšies žiedų sulauksite po 2-4 savaičių. Nužydėjus leiskite natūraliai nunykti, o pavasarį galėsite apgyvendinti sode.
Danielė Šležienė