Kovas

Kovo mėnesio darbai – reikalingas stiprus startas visam sezonui. Nuo jo priklausys visas ateinančių metų sodo paveikslas.

Jei dar to nepadarėte, būtinai nusibraižykite planelį – paskaičiuokite, ką norėtumėte auginti ir kiek. Kiekvienais metais išbandykite ką nors nauja, įgyvendinkite bent po vieną naują idėją, kuri puoš Jūsų aplinką, suteiks džiaugsmo ir įkvėpimo kurti toliau.

Dabar – antroji sėjos banga. Sėjama į dėžutes ir šiltnamius, galima įsirengti nedidelius inspektus tiek namuose, tiek lauke ar net pačiame šiltnamyje. Didžiausia sėjinukų auginimo bėda yra daigų ištįsimas dėl per didelės temperatūros augant. Todėl klaidinga manyti, kad tik šilumoje viskas klesti. Kiekvienai augalo rūšiai reikalingos kitokios sąlygos. Salotos, ridikėliai, špinatai geriau jausis vėsoje, o kiti augalai, kurių sėklų dar nespėjote stratifikuoti, gal ir neskubės dygti, bet džiaugsis kiekviena šalčio diena, taip reikalinga dygimui sužadinti. Šilumiamėgeius daigus tausokite nuo per didelės drėgmės ir galimų šaltesnių naktų, mat tada lengvai užpuola ligos. Norint jų išvengti galima daigus retkarčiais palieti nestipriu kalio permanganato tirpalu, arba inde, kuriame auga daigai, išdėlioti nulupto česnako skilteles-jos apsaugos nuo grybinių ligų.

Jau laikas pikiuoti pipirus, pomidorus, dumplūnes. Persodindami nekiškite pipirų į žemę giliai, tačiau dumplūnės ir pomidorai bus labai patenkinti, jei kaskart persodindami sodinsite juos vis giliaus ir giliau. Taip užtikrinsite papildomą šaknų priaugimą. Persodindami neskubėkite sodinti į kuo didesnį indą. Augalas greičiau augs ir bus sveikesnis, jei persodinsite jį tik tada, kai šaknų bus pakankamai prisuktas vazonėlis. Tada persodinkite jį vėl, tačiau tik į šiek tiek didesnį indą. Būtinai patręškite. Trąšos, turinčios savo sudėtyje azoto, skatina žaliosios masės augimą.

Ši taisyklė galioja ir persodinant kambarinius augalus. Šiuo metu jau galite pradėti juos tręšti, genėti, dauginti auginiais. Auginiais dauginkite tik vienmetes gėles, kad spėtų iki vasaros suaugti dailus keras. Visgi daugiametes palikite vėlesniam laikui, kai bus palankesnės sąlygos. Planuodami gėlių lovelius vasarai galite įkomponuoti ir kai kuriuos kambarinius augalus, kurie mielai vasarotų lauke. Tai margeniai, chlorofitai, irezinės, dracenos, jukos, netgi kaktusai ir sukulentai. Žinoma, į lauką daugumą jų galėsite išnešti tik nuo birželio pradžios, tačiau tai nepakartojami akcentai bet kuriame sode, kuriems vietą numatyti verta iš anksto.

Jau laikas daiginti kanų, begonijų gumbus. Tačiau neverta susivilioti iš anksto daiginti jurginų, nebent norite sulaukti žiedų anksčiau. Tačiau tai nepratęs jurginų vegetacijos periodo-tiesiog jie dar rudeniui neatėjus taps nedekoratyvūs.

Beje, mėnesio viduryje daiginkite ir bulvių daigus.

Lauke irgi begalės darbų-laikas paruošti dirvą ten, kur keliaus taip puoselėjami daigai. Kalkinkite dirvą, jei reikia. Rūgščios dirvos nemėgsta labai daug daržovių- burokėliai, svogūnai, česnakai, salotos, špinatai, kopūstinės daržovės, nemažai gėlių.
Panaudoti galite medžio pelenus, paskleiskite kompostą, durpes-ruoškite lysves pagal augalų, kuriuos ruošiatės ten auginti, poreikius.

Kur sodinsite moliūgus iškaskite tranšėjas, į kurias pilkite maisto atliekas. Pavasariop jas užžersite, ir ant kaupo pasodinsite po kelias moliūgų sėklas. Apačioje esantis šviežias kompostas šildys ir maitins „besočius“.

Daiginkite sėklas ir maistui. Kol išaugs pirmieji žalumynai, tai pats greičiausias būdas gauti taip reikiamų vitaminų. Sklandaus starto!

Danielė Šležienė