Balandis

Balandžio mėnuo – didžiausių darbų metas. Laukia būtini darbai, tačiau ir juos galima sudėlioti taip, kad darbai taptų malonumu.

Sėja ir daigai.

Vienas sėklas dar sėjame į dėžutes, kitas jau galime sėti šiltnamyje ar grunte lauke. Visgi sėja vyksta skirtingu metu-nuo balandžio pradžios iki pabaigos. Patogu būtų pasiruošti kelias dėžutes sėklų laikymui – jose laikykite sėklas pagal sodinimo laiką (datą) ir vietą. Pasidarius tokį „kalendorių“ yra patogu nesiblaškant ir etapais pasėti visa, ko reikia.

Ta pati sistema puikiai tinka ir svogūniniams bei gumbiniams augalams.

Kas dieną atlikdami būtiniausius darbus tikrai visur spėsite.

Atkreipkite dėmesį į užrašus ant pakuočių – kai kur nurodytas sėjos laiko intervalas yra gana ilgas. Šiuo atveju turite pasirinkti, ar sėklos yra vienmečių, dvimečių ar daugiamečių augalų.

Vienmečius sėkite jiems skirtu laiku, kad per sezoną užaugtų norimas derlius (kai kuriuos augalus galime pakartotinai sėti nuo liepos 15 dienos arba rudens derliui rugpjūčio mėnesį).

Dvimečiai augalai žiedus užaugina antrais metais, tad jei tikitės žiedų pirmais metais – sėkite kuo anksčiau. Jei nebūtinai, atidėkite vėlesniam laikui, kada galima sodinti lauke ar šiltnamyje.

Daugiamečių augalų skubinti iš viso neverta – daigai, užaugę lauke bus stiprūs ir nekels papildomo rūpesčio auginant.

Be to, ne visi augalai mėgsta būti persodinami, tad paisykite ir rekomendacijų, jei nurodoma sėti į atvirą gruntą iš karto.

Labai svarbu, kur ir kada išpuoselėti daigai keliauja vėliau. Esant šiltiems orams dauguma susigundo augalus palepinti ar užgrūdinti, tačiau didžioji dalis po patirto šoko ilgam sustabdo savo augimą ir nebeprisiveja išneštų laukan laiku. Tai galioja ne tik šilumiamėgėms daržovėms, bet ir gėlėms loveliuose. Birželio 20 yra ta data, kurios reikia paisyti, nešant augalus į lauką. Visgi ir daigų išnešimas iš namų į šiltnamį yra pakankamai jautrus dalykas. Taigi, tai yra dar viena priežastis, dėl kurios sėklas verčiau sėti laiku ir vietoje, o paankstinti sėją (ir užsikrauti papildomos priežiūros naštą) verta tik labiausiai pageidaujamoms, greitai užaugančioms pavasarinėms daržovėms.

Dauguma atvejų pagelbėti galėtų inspektas – pakeltos lysvės ir šiltnamiuko kombinacija. Matuodami tokio inspekto dydį atsižvelkite, ar visur bus patogu prieiti ar pasiekti pasilenkus. Būtinai įdėkite tinkliuką apačioje, mat gera žemė privilioja sliekus, o šie – kurmius. Didesnis inspektų kiekis gali tapti puiku pakeltų lysvių daržu vasarą.

Ilsėkitės dirbdami malonų darbą!

Danielė Šležienė