2022-01-12

Sėklų daiginimas: kaip padėti joms išdygti?

Daržininkai visuomet ieškojo būdų, kaip pagreitinti daržovių sėklų dygimą. Ypač tai aktualu kalbant apie storą luobelę turinčias ir ilgai dygstančias sėklas.

Pats paprasčiausias, veiksmingiausias ir patikrintas būdas sėklų dygimo pagreitinimui – tai mirkymas vandenyje. Išmirkytos sėklos sudygsta 2–3 dienomis greičiau nei paprastai. Tereikia į dubenėlį subertas sėklas užpilti vandeniu. (Sėklas galima supilti ir į marlinį maišelį.) Mirkymo laikotarpis ir vandens temperatūra konkrečioms daržovių sėkloms skiriasi.

Šilumamėgėms daržovėms (pomidoraims, paprikoms, agurkams, moliūgams, baklažanams, cukinijoms ir kt.) reikalinga 20–25C vandens temperatūra, kitoms užtenka 15–20C temperatūros. Mirkymui labiausiai tinka lietaus vanduo.

Žirnius ir pupas reikėtų mirkyti 4–5 val.

Ridikėlių, ropių, agurkų, kopūstų, moliūgų, cukinijų sėklos mirkomos 12 val.

Pomidorų, salotų, burokėlių sėklos – 24–36 val.

Šparagų, rūgštynių, pastarnokų, petražolių, morkų, svogūnų, mangoldų, salierų sėklos mirkomos iki 48 val.

Didžiausias vargas mirkant – kas 4 val. reikia keisti vandenį. Kai dauguma sėklų pasipučia, paburksta, o kai kuriose pasirodo daigeliai, jas jau galima traukti iš vandens ir sėti į drėgną žemę. Viena svarbiausių tolimesnių salygų – paruošta dirva neturi būti pernelyg šlapia arba per sausa!

Kitas sėklų daiginimo būdas – daiginama kol pasirodo balti daigeliai ir mažytės šaknelės. Šiuo būdu susižavėję ir jį pamėgę dauguma daržininkų. Taip daiginamos sėklos sudygsta 5–7 dienomis greičiau nei sausosios. Kaip tinkamai daiginti? Į lėkštę ar dubenėlį įklojamas drėgnas medžiagos, marlės ar vatos gabalėlis. Ant audinio plonu sluoksniu išberiamos sėklos. Tuomet jos užklojamos kita drėgna medžiagos skiaute, vatos ar marlės gabalėliu. Drėgmės palaikymui ant viršaus uždengiama polietileno plėvele ar maišeliu. Dengiant plėvele būtina palikti tarpelį, kad galėtų cirkuliuoti oras ir neįsimestų pelėsis. Indą su sėklomis statyti į šiltą vietą (daugumai daržovių sėklų užtenka 15–20o C laipsnių šilumos, šilumamėgėms reikia 25–28o C temperatūros). Periodiškai būtina viršutinį sluoksnį pilnai atidengtiti ir sėkloms leisti „pakvėpuoti grynu oru“. Jei reikia, padrėkinti. Kartą per savaitę sėklas (nenuimant jų nuo audinio) reikia praplauti po tekačiu vandeniu. Kai daugumoje sėklų pasirodo balti daigeliai ir nedidukės šaknelės, jas jau galima sėti į žemę. Substratas turi būti šiltas, drėgnas ir purus.

Jeigu atsitiktų taip, kad sudygus sėkloms nėra galimybės jų pasėti į dirvą, dubenėlį ar lėkštę su sėkloms pastatykite į pačią šalčiausią šaldytuvo lentyną (3–4°С šilumos).

Konkrečių daržovių sėklos sudygsta ne vienodai.

Kopūstų, žirnių, ridikėlių, agurkų sėklos sudygsta per 1–3 dienas.

Burokėlių ir pomidorų – per 3–4 dienas.

Petražolių, svogūnų, morkų – per 4–5 dienas.

Paprikų ir baklažanų – per 5–10 dienų.

Norėdami pagreitinti sėklų dygimą ir gauti ankstyvesnį derlių, daugelis daržininkų prieš sėdami sėklas apdoroja augimo stimuliatoriais. Kaip tai daroma? Patogiausia sėklas supilti į marlinį maišelį. Šis parai merkiamas į paruoštą tirpalą su stimuliatoriumi. Kaip ruošti tirpalą, skaitykite informaciniame lapelyje. Ruošiant tirpalą, geriausia naudoti šiltą virintą vandenį. Praėjus parai, sėklos išimamos iš tirpalo ir sėjamos į indelius ar tiesiai į dirvą. Pasirodžius pirmam skilčialapiui, augalėliai periodiškai apipurškiami kiek didesnės koncentracijos stimuliatoriaus tirpalu. Šios nieko daug nereikalaujančios gudrybės dėka augalai užauga sveiki, stiprūs ir turintys tvirtą „imunitetą“.

Salotų ir kitų greitai augančių daržovių sėklų mirkyti nebūtina, užtenka pasigaminti tirpalo su stimuliatoriumi ir juo palaistyti žemę prieš sėjant ir po sėjos.

Dar vienas metodas, ypač tinkantis ilgai dygstančioms ir storą luobelę turinčioms (morkų, petražolių, salierų, pastarnokų ir kt.) sėkloms. Sėklos paprastai pradeda dygti jau 4 – 5 dieną.

Didžiausias barjeras, kuris neleidžia greitai sudygti minėtų daržovių sėkloms – tai eteriniai aliejai. Pašalinus dalį šių aliejų, sėklos sudygsta kur kas greičiau.

Taigi, nuo ko pradėti? Pirmiausia sėklas reikėtų suberti į marlinį ar nestorą medžiaginį maišelį. Pastarąjį įmerkti į karštą (45°С – 50°С) vandenį ir gerai praplauti, kad nuo sėklų nusiplautų didžioji eterinių aliejų dalis. Tuomet maišelius su sėklomis palikti įmerktus tame pačiame vandenyje, kol šis visiškai atvės. Galiausiai sėklų maišeliai ištraukiami, sėklos perplaunamos švariu kambario temperatūros vandeniu ir joms leidžiama išdžiūti. Taip procedūrą galima pakartoti keletą kartų.

Čia aprašyti metodai tikrai ne vieninteliai. Yra daug ir įvairių kitokių metodų (pvz. stratifikavimas, barbotavimas, mirkymas deguonies prisotintame vandenyje ir kt.), pagreitinančių sėklų dygimą, tačiau dažnai jie yra sudėtingesni, užtrunka ilgesnį laiką. Dėl šių priežasčių ir naudojami rečiau.

Kantrybės, sveikų, stiprių daigų ir gero derliaus!