Vasarinė sėja

Ilgai laukta vasara jau greitai įpusės. Daržuose pradedame rinkti pirmąjį derlių. Nežiūrint į visą tai, dar tinkamas laikas sėti kai kurias daržoves. Tai greit augančios ir bręstančios daržovės.

Drąsiai dar galima sėti žirnius ir pupeles. Prieš sėjant sėklas išbrinkinkite, galite leisti sudygti ir tik tuomet sėti į nuolatinę vietą. Kadangi vasaros saulė gerokai karštesnė už pavasarinę, neužmirkite palaistyti sudygusių jaunų daigelių. Taip pat neleiskite išvešėti piktžolėms, kurios greit augdamos pasisavina daugelį jauniems augalams reikalingų medžiagų.

Ridikėliai užleidžia vietą ridikams ir jų giminaičiams. Iki birželio pabaigos sėkite ropes, ridikus, daikonus (dar kitaip vadinamus Japoniniais ridikais). Pavasarį pasėtos šios daržovės dažnai išaugina žiedynstiebius. O pasėjus šiuo metų laiku, išauga gražūs nekirmėlėti šakniavaisiai.

Šias vertingas daržoves galima sandėliuoti, valgyti šviežias, virtas ar keptas. Jos marinuojamos, gaminami netgi saldumynai ir vaistai! Ropės ir daikonai yra nepamainomos daržovės gaminant salotas. Kad nepajuostų, sutarkavus pašlakstykite citrinos sultimis. Šalia baltųjų ridikų puikiai auga juodieji. Pastarieji ridikai vieni efektyviausių natūralių vaistų gydant kosulį.

Nenustokite periodiškai sėti žalumynų. Krapus sėkite kas 7-10 dienų. Jiems nebūtina atskira lysvė. Šie žalumynai puikiai auga šalia kopūstų ar agurkų. Bazilikai mėgsta užuovėją, saulėtas vietas ir mėgaujasi augdami pomidorų kaimynystėje. Šiems prieskoniams dažnai nuskinkite viršūnėles, tuomet užaugs dailūs krūmeliai. Jei mėgstate jaunučius sultingus kalendros lapelius, būtinai sėkite periodiškai kas 10-14 dienų, tuomet nepritrūksite šių žalumynų. Reikėtų pastebėti, kad šiose sėklose daug eterinių aliejų, kurie saugo jas nuo įvairiausių aplinkos veiksnių, taigi ir sudygsta sunkiau. Todėl prieš sėjant sėklas derėtų perplauti gerai šiltu vandeniu.

Niekada nepabostančios salotos. Šiuo metu galime pasirinkti įvairiausių spalvų ir formų salotų. Jos ne tik praturtina mūsų racioną, bet kartu suteikia ir puikų estetinį vaizdą. Salotoms nereikia ypatingo dėmesio. Nesėkite jų per tankiai – tai išprovokuoja žiedynstiebių augimą. Salotoms reikalinga drėgmė, neužmirškite palaistyti.

Vieni didžiausių vitaminų šaltinių – špinatai ir Kininiai kopūstai. Šie žalieji gardumynai jautresni tik drėgmės stygiui. Bet žinant jų vertę, truputį dėmesio skirti tikrai nesunku. Špinatai užauga per 20 dienų, Kininiai kopūstai – per 35.

Patyrusių daržininkų teigimu, dabar tinkamas metas pradėti auginti pekino kopūstus, žiedinius kopūstus ir brokolius. Nors ir vasara, daigelius reikėtų pridengti (pavyzdžiui, perpjauta pusiau plastikine talpa).

 

Ugnė D.

Atgal