Šalavijų galia

Šalavijuose yra daug vitaminų, ypač vitaminų C, B3 bei mineralų. 100 g šviežių šalavijų lapų yra apie 260 mg kalcio, 170 mg kalio, 70 mg magnio ir 5 mg geležies. Ypatingas šio augalo bruožas – jame gausu eterinių aliejų sudedamųjų dalių, vadinamųjų terpenų. Jie turi antibakterinių, antivirusinių ir priešvėžinių savybių, taip pat suteikia šalavijams būdingą skonį. Lapų taninai taip pat turi dezinfekavimo, antioksidantų ir priešuždegiminių medžiagų.

Šalavijų arbatą galima naudoti kaip plaukų dažus! Ne paslaptis, kad tamsiaplaukiams sunku nuslėpti žilus plaukus. Čia jums pagelbės šalavijai. Šių aromatinių prieskonių arbata natūraliai patamsins atsiradusius nepageidaujamus žilus plaukus. Dažams paruošti  4 valgomus šaukštus džiovintų šalavijų lapų ir 1 maišelį ar 1 arbatinį šaukštelį birios juodos arbatos užpilkite 100 mililitrų verdančio vandens. Po pusvlandžio arbatą perkoškite ir ištrinkite galvą. Leiskite dažams veikti 30-40 minučių, po to kruopščiai nuplaukite.

Dantų priežiūrai/profilaktikai po valgio sukramtykite 1 – 2 šviežius šalavijų lapus. Veikliosios sudedamosios medžiagos išvalo dantis, apsaugo dantenas ir netgi pabalina dantų emalį.

Įvairūs šalavijų preparatai veiksmingai kovoja su prakaito kvapu. Gerai žinomas jų antibakterinis poveikis, kuris taip pat prisideda prie nemalonaus kvapo naikinimo. Todėl šalavijų eteriniai aliejai yra puikūs naminių dezodorantų priedai.

Šalavijus ypač tinka rinktis esant stipriam kojų prakaitavimui. Tiesiog priglauskite prie pėdos keletą šviežių lapų ir apsimaukite kojinę. Jeigu kartu reguliariai vėdinsite batus, greitu laiku užmiršite nemalonų ir varginantį kojų prakaitavimą.

Vabzdžių įkandimo skausmams ar patinimams sumažinti – keletą šviežių šalavijų lapų užpilkite stikline vandens, užvirkite ir pakaitinkite keletą minučių ant nedidelės ugnies. Šiltus lapus dėkite ant vabzdžių įkandimų ir uždenkite juos marlės tvarsčiu. Palikite 1 – 2 valandoms. Jei reikia pakeiskite naujais lapeliais. Toks būdas veiksmingai gydo ir nedidelius pjūvius.

Šalavijų – čiobrelių vonia turi gydomąjį ir raminamąjį poveikį. 100 gramų džiovintų šalavijų lapų ir 200 gramų džiovintų čiobrelių šakelių užpilkite 2 litrais verdančio vandens. Uždenkite ir palikite 10 – 15 minučių. Perkoškite ir įpilkite į vonią.

Šalavijų vonelės veiksmingai naikina užsikimšusias poras, spuogus. 2 valgomus šaukštus šalavijų užpilkite 0,5 litro vandens ir pavirkite 4 – 5 minutes. Veidą virš vonelės laikykite 5 – 10 minučių. Procedūrą kartokite kas vakarą. Rezultatas bus matomas po poros savaičių.

Neužmirškite: šalavijų arbatas galima gerti iki 3 savaičių; besilaukiančios ar maitinančios mamos prieš vartodamos šalavijų arbatas turėtų pasitarti su gydytoju.

 

Ugnė D.

Atgal