Prieskonių kaimynystė

Tikriausiai nėra daržo, kuriame neaugtų vienmečiai, dvimečiai ar daugiamečiai prieskoniai. Ruduo – tai metas, kai pertvarkome savo daugiamečių prieskonių lysves, perkame, dovanojame ir gauname dovanų naujų kvapiųjų žolelių.

Pastarieji, kaip ir dauguma augalų, šalia vienų klęsti, šalia kitų auga ne taip gerai. Augimvietė taip pat labai svarbi. Vieni prieskoniai mėgsta atviras saulėtas vietas (dašiai, mairūnai). Saulė skatina eterinių aliejų kaupimąsi – tai suteikia žolelėms būdingą malonų kvapą. Kitiems augalams reikia dalinio pavėsio (mėtos, peletrūnai). Norint augalus grupuoti, svarbu žinoti, kokioje dirvoje jie turi augti. Daugumai prieskonių reikalinga pralaidi, saikingai patręšta ir drėgna dirva. Krapams ir rozmarinams reikalinga kalciu turtinga žemė.

Šalia vienas kito augdami kuo puikiausiai jaučiasi bazilikai, mėtos ir builiai. Mėtos auga ir plečiasi labai sparčiai, vienas iš būdų jas suvaldyti – sodinti į plačius vazonus ir kartu su jais sodinti į norimą vietą. Taip pat mėtas galima auginti pakeltose lysvėse.

Norint, kad nesusikryžmintų, kalendras visuomet auginkite kuo toliau nuo krapų ir pankolių. Kalendros puikiai jausis pasėtos šalia čiobrelių ir rozmarinų, kuriems nuolatinė drėgmė nereikalinga.

Tai tik keletas grupavimo pavyzdžių. Sodindami daugiamečius prieskonius neužmirškte palikti vietos ir kitąmet augsiančioms vienmetėms kvapiosioms žolelėms. O kad būtų lengviau, pasinaudokite žemiau esančia lentele.

 

Ugnė D.

Atgal