Pakeltų lysvių įrengimas

Pakeltos lysvės turi nemažai pranašumų, tad vis dažniau jas matome naujai kuriamuose ar pertvarkytuose daržuose. Vienas didžiausių šių lysvių pranašumų – nereikia lenktis. Taip pat šiose lysvėse anksčiau sulaukiama derliaus. Šio tipo lysvės ypatingai tinka ankstyvoms daržovėms. Ankstyvą pavasarį apjuosus šilta medžiaga ar polietileno plėvele, žemė įšils dar greičiau. Pakeltos lysvės gali būti skirtingo aukščio, norimų spalvų, taip išvengsite nuobodžios monotonijos ir suteiksite sodybai žaismingumo. Minusai – reikia dažniau laistyti, keisti trūnijančias rėmo lentas.

Prieš pradedant įrenginėti pakeltas lysves turite nuspręsti, ar darysite jas su dugnu, ar be jo. Jei nusprendėte, kad dugnas reikalingas, tuomet neužmirškite patiesti plėvelę. Jei savo lysvių niekur nesiruošiate perkelinėti, jums bus reikalingas tik rėmas. Jį galite gaminti iš akmeninės tvorelės, plytų, skardos, lentų ir pan. Impregnuotos lentos tarnaus kur kas ilgiau, 10 ir daugiau metų. Lysves, kuriose nėra dugno, patariama iškloti vieliniu tinkleliu, taip apsisaugosite nuo nepageidaujamų svečių: kurmių ir kurklių. Optimaliausios pakeltos lysvės – apie 80 cm pločio, 30 cm ir daugiau aukščio. Tokios lysvės retai kada peršąla. Aukštoms lysvėms apačioje reikalinga ventiliacija – nedideli tarpeliai.

Įrenginėjant lysves pavasarį, nukaskite velėnos sluoksnį. Rudenį šio darbo daryti nereikia, nebent jūsų lysvė bus pakelta labai nedaug, iki 20 cm. Norimos lysvės plotą uždenkite kartono sluoksniu, velėna iki pavasario sutrunys, nauji piktžolių daigai nepajėgs išaugti. Žemoms lysvėms būtina išravėti visas piktžoles. Labai svarbu nustatyti, kokia dirva vyrauja jūsų sklype. Jeigu tai sunkus priemolis ar molis – nukaskite bent 20 cm gylio viršutinį sluoksnį ir užpildykite drenažiniu žvyro sluoksniu. Antrajam sluoksniui prisirinkite stambesnių medžio šakų. Jos pasitarnaus kaip drenažinis sluoksnis ir sulaikys nuo greito viršutinio sluoksnio įgriuvimo. Trečiajam sluoksniui užpilkite daržo žemės sluoksnį. Toliau padenkite smulkių šakelių ir nukritusių lapų sluoksniu. Pasatrąjį užpilkite kompostine žeme (galite įmaišyti perpuvusio mėšlo). Viršutinis sluoksnis – daržovėms ar prieskoniams skirta žemė arba tiesiog daržo žemė pamaišyta su kompostine, kurios turėtų būti iki 30 %. Augindami daržoves, lysves mulčiuokite, nereikės dažnai laistyti ir ravėti. Viršutinį sluoksnį kasmet papildykite. Pilnai atnaujinti pakeltos lysvės sluoksnius reikia maždaug kas 7 metus.

Prieš įrenginėdami pakeltas lysves būtinai nuspręskite, kuo užpildysite takus: skaldele, šienu, mulču, o gal labiausiai tiks veja.

 

Ugnė D.

Atgal