Pipirmėtės Mentha pipirita

Pipirmėtė (Mentha × piperita) – tai hibridinė mėta, atsiradusi sukryžminus vandeninę mėtą ir šaltmėtę, bet ji sterili ir neduoda sėklų. Šis daugiametis augalas, kilęs Europoje ir Artimuosiuose Rytuose, dabar plačiai auginamas įvairiuose pasaulio kraštuose.

Tinka auginti kambaryje ir lauke. Sėjamos kovo–balandžio mėnesiais dėžutėse arba balandžio–birželio mėnesiais po priedangomis lauke. Išpikuojamos vieną kartą ir vėliau persodinamos. Švieži lapeliai gali būti naudojami sriuboms, troškiniams ir metiniams padažams gardinti. Tai taip pat  seniausia ir populiariausia mėtinių saldainių skonio medžiaga, dažnai ji naudojama arbatai ir valgomiesiems ledams pagardinti.

 

Svoris: 0,1 g

 

Sėklų pakanka plotui: 20 m2

 

Prekės kodas: 11700

 

 

 

 

 

Veikliosios medžiagos

 

Lapuose yra iki 2% eterinio aliejaus (jo sudėtyje yra 50% mentolio), kurio kiekis priklauso nuo veislės, meteorologinių, ekologinių ir kitų sąlygų. Pipirmėtėje rasta limoneno, felandreno, pineno, dipenteno, acto bei valerijono rūgšties esterių, cineolio, glikozido mentazido, piperatozido, ramnozido, hesperidino, betaino, karotino (iki 40 mg%), vitamino C (134 mg%), ursolo, oleanolo ir kitų organinių rūgščių, raugų, pektininių ir mineralinių medžiagų, kartumynų, saponino, mangano, vario, stroncio ir kt.

 

Poveikis

 

Pipirmėtės lapų preparatai veikia antiseptiškai, ramina skausmus, atpalaiduoja spazmus, gydo uždegiminius procesus, skatina tulžies išsiskyrimą. Juos vartojant pagerėja apetitas, žarnyno peristaltika, liaukų sekrecija, virškinimas, sumažėja rūgimo, puvimo procesai žarnyne, atsipalaiduoja tulžies bei šlapimo pūslės latakai, tinka esant pykinimui, vėmimui, skrandžio spazmams. Pipirmėtės preparatai ramina, stimulioja širdies veiklą, malšina galvos skausmus. Eteriniame aliejuje esantis mentolis veikia antimikrobiškai ir spazmolitiškai. Išoriškai pipirmėtės preparatai taikomi trynimams nuo migrenos, raumenų skausmų, odos ligų; sukelia šalčio jausmą, lengvai degina ir bado, paskui jaučiama šiluma. Liaudyje naudojama tulžiai, prakaitui, šlapimui varyti.

Panašios prekės

  Naujausios prekės

  • Zelandinis špinokas

   Veda daug mėsingų, žalių lapų, kuriuos galima skinti visą sezoną. Sėti nuo pavasario vidurio iki vėlyvos vasaros eilėmis atvirame grunte.
  • Kvapusis šalavijas

   Sėjami daigyne nuo pavasario vidurio iki vasaros vidurio ir vėlyvą rudenį persodinami. Šis augalas jau nuo seno naudojamas gydomiesiems tikslams. Yra kvapaus skonio i...
  • Žydinti pieva

   Vejos sėklų mišinys Žydinti pieva. Specialus sėklų mišinys, kurį sudaro ne tik žolių, bet ir lauko gėlių sėklos.
  • Su baltaisiais dobilais

   Vejos sėklų mišinys su baltaisiais dobilais (Ekoveja). Itin žalia veja.
  • Žaidimų aikštelėms

   Vejos sėklų mišinys žaidimų aikštelėms. Šis mišinys skirtas itin aktyvioms poilsio ir sporto zonų vejoms.
  • Paprastosios žemuogės

   Tinka auginti kambaryje ir lauke. Sėjamos ankstyvą pavasarį daigynuose, esant 20°C temperatūrai, arba vėlyvą pavasarį dengtuose daigynuose. Vieną kartą išpikuoki...