Kvapieji rozmarinai Rosmarinus officinalis

Rosmarinus officinalis, paprastai vadinamas rozmarinu, tai medingas daugiametis žolinis augalas su kvapniais visžaliais adatos formos lapeliais ir baltais, rausvais, violetiniais ar mėlynais žiedais,  būdingas Viduržemio jūros regionui. Pavadinimas kilo iš lotyniškų žodžių „rasa“ (ros) ir „jūra“ (marinus), taigi tai „jūros rasa“. Rozmarinas – tai aromatingas visžalis krūmokšnis. Jis būdingas Viduržemio jūros ir Azijos regionui, bet yra gana atsparus ir prigyja vėsesnio klimato zonose.

Tinka auginti kambaryje ir lauke. Kovo–balandžio mėnesiais sėjami į dėžutes arba balandžio–birželio mėnesiais sėjami po priedangomis lauke. Viena kartą išpikuokite ir vėliau persodinkite. Šaltesnėse vietovėse gali kenkti šaltis ir vėjas. Jei reikia, persodinkite į vazoną kaip žieminį virtuvės augalą.

Lapai naudojami maistui gardinti, pavyzdžiui, įdarams ir keptai ėrienai, kiaulienai, vištienai ir kalakutienai.

 

Svoris: 0,1 g

 

Sėklų pakanka plotui: 2,5 m2

 

Prekės kodas: 11850

 

 

 

 

Rozmarinai gaivina patalpą stipriu, bet neįkyriu aromatu. Juk lapuose yra 1-2 % eterinio aliejaus. Tai ir geras prieskonis įvairiems mėsos patiekalams, sriuboms pagardinti. Smulkintų lapelių šeimininkės anksčiau dėdavo į dešras.
Ne tik virtuvėje pagelbėdavo rozmarinai. Tai neblogas vaistas nuo įvairių negalavimų. Jie gerina virškinimą, kraujotaką, sustiprina nervų sistemą, mažina kraujospūdį, turi antiseptinių savybių. Bet rozmarinus vartokite saikingai. Pagardinti patiekalams užtenka nedidelio kiekio, o jų padauginus jaučiamas labai stiprus kamparo kvapas. Didelės dozės gali būti kenksmingos, ypač nėščioms moterims, - paskatinti priešlaikinį gimdymą.

 

*Senovės graikai ir romėnai mėgo rozmarinų kvapą. Šie augalai palankiai vertinti jau prieš 2500 metų. Graikai šventyklose degindavo jų šakeles - aukas dievams. O ir viduramžių Europoje bei vėliau rozmarinai naudoti atliekant įvairius ritualus.
*Pietų Europoje nuotakų vainikai kai kada buvo apipinami rozmarinų šakelėmis, kad prišauktų meilę.
*Anksčiau tikėta, kad dažnai rozmarinus uostantys žmonės gyvena ilgai ir yra sveiki, išsaugo jaunystę. Jų kvapas išvalo mintis, padeda atsiminti svarbius dalykus.
*Degančių ir ypač smilkstančių rozmarinų dūmai valo patalpas nuo negatyvaus poveikio, todėl kelias šakeles būtinai sudegindavo prieš atlikdami apvalymo ritualą.
*Po pagalve padėta rozmarino šakelė padeda gerai išsimiegoti ir gina nuo košmarų.
*Rozmarinų šakelės anksčiau buvo kabinamos ant namų stogų ir virš durų, kad apsaugotų nuo vagių.
*Kadaise žmonės šiuos kvapnius augalus augindavo elfams į sodą privilioti.
*Sudžiovintos žydinčių rozmarinų šakelės ir jų milteliai, įvynioti į lininio audinio skiautelę ir pririšti prie dešinės rankos, išsklaido slogią nuotaiką, linksmai nuteikia, ir gyvenimas tampa lengvesnis.

Panašios prekės

 • Garbanotosios petražolės

  Vienmetės. Tinka auginti kambaryje ir lauke. Sėjamos nuo ankstyvo pavasario iki pavasario vidurio po stiklu arba nuo vidurio pavasario iki vėlyvos vasaros – atvirame d...
 • Sėjamoji petražolė

  Sėjama nuo pavasario pradžios iki vidurio po stiklu arba nuo pavasario vidurio iki vėlyvos vasaros atvirama grunte. Petražolių lygiais lapais skonis geresnis negu tų,...
 • Krapai MAMMOTH

  Sėjami nuo balandžio iki liepos menesio lysvėse atvirame dirvožemyje arba vazonuose. Nesėkite per tankiai arba veliau praretinkite. Puikiai deranti veisle, išsiskiri...
 • Paprastasis krapas

  Sėjami atvirame grunte eilėmis arba vazonuose nuo balandžio iki liepos ; nesėkite per tankiai arba šiek tiek praretinkite. Šviežius arba džiovintus lapus galima nau...
 • Paprastasis krapas

  Sėjami nuo balandžio iki liepos atvirame grunte eilėmis arba vazonuose; nesėkite per tankiai arba šiek tiek praretinkite. Šviežius arba džiovintus lapus galima naud...

Naujausios prekės