Daržiniai builiai Anthriscus cerefolium

Daržinis builis – tai gležnas vienmetis žolinis augalas, panašus į petražolę. Jis dažnai naudojamas nestipraus skonio patiekalams gardinti ir įtraukiamas į prancūziškus žolelių mišinius. Belgijoje daržinių builių sriuba yra gerai žinomas nacionalinis patiekalas. Užšaldytas daržinis builis išsaugo savo kvapniąsias savybes. Puikia tinka žuvies padažams. Kvapniausi lapai būna prieš pražystant, todėl lapus geriausia skinti jaunus.

Tinka auginti kambaryje ir lauke. Sėjami padrikai arba eilėmis atvirame dirvožemyje nuo ankstyvo pavasario iki rudens. Sėjami kelis kartus per metus ir gali būti užšaldomi.

 

Veislė: Fijnekrul

 

Svoris: 3 g

 

Sėklų pakanka plotui: 20 m2

 

Prekės kodas: 21700

 

 

Vienas ankstyviausių žalumyninių augalų išsiskiria subtiliu aromatu, primenančiu anyžių, pankolių ir petražolių mišinį.

Daržinis builis (Anthriscus cerefolium) – salierinių šeimos žolinis vienmetis 20–70 cm aukščio prieskoninis, vaistinis, medingas augalas, kilęs iš Vakarų Azijos, Kaukazo. Europos šalių daržuose paplito viduramžiais.

Kulinarai labai vertina specifinio prieskonio lapus. Daržiniai builiai puikiai tinka su kitomis prieskoninėmis žolėmis, ypač peletrūnais, petražolėmis, bazilikais. Žolė dažniausiai vartojama šviežia. Builių galima užšaldyti, nors šviežių lapelių galima turėti visus metus: augalai puikiai auga ir vazonėlyje ant palangės.

Vešlios aromatingos sultingos plunksniškos skrotelės sukaupia daug eterinių aliejų, vitaminų (A, C, karotino), mineralinių (geležies, magnio) ir karčiųjų medžiagų. Tai vitamininis, organizmą stiprinantis augalas. Skatina virškinimą, inkstų veiklą.

Pavasarį vartojant daržinio builio lapus, galima iš organizmo pašalinti kenksmingas medžiagas ir pagerinti kraują. Dietinėje mityboje rekomenduojamas sergant kepenų, inkstų, tulžies pūslės ligomis. Liaudies medicinoje lapai ir vaisiai naudojami sutrikus žarnyno veiklai, nuo bėrimų, sumušimų.

Tai nereiklus, šalnoms atsparus augalas. Sėti, daigus sodinti rekomenduojama saulėtoje vietoje ar daliniame pavėsyje. Pageidautina drėgna, puri, humusinga, giliai įdirbta dirva.

Sėją galima pradėti ankstyvą pavasarį, kai tik pavyksta įeiti į dirvą. Norint nuolat turėti jaunų lapelių, galima sėti pakartotinai kas kelias savaites. Vasarą patartina parinkti vietą daliniame pavėsyje, kad augalai ne taip skubėtų žydėti, būtų lengviau palaikyti dirvos drėgmę. Galima sėti iš rudens.

Sėklos įterpiamos į 0,5–1 cm gylį. Sudygsta per 12–16 d. Sudygę augalai retinami 8–10 cm atstumais. Vėliau dar kartą retinama paliekant 25 cm tarp augalų, 40 cm tarpueiliais. Derlius ištisai imamas po sėjos praėjus 6–8 sav., iki žydėjimo.

Builiai pjaunami 10–15 cm virš dirvos. Patręšti (pvz., kompostu) ir palaistyti augalai vėl užaugina sultingus lapus.
Builius galima sėti pramaišiui su ridikėliais ir ridikais, taip pat auginti tarp salotų, svogūnų. Eteriniai aliejai saugo juos nuo skruzdžių, amarų, sraigių, tikrosios miltligės.

Netinkami builių kaimynai yra petražolės, kalendros, gražgarstės.http://www.delfi.lt/verslas/kaimas/vienas-ankstyviausiu-zalumyniniu-augalu-darzinis-builis.d?id=43869779#ixzz30Z7AkA00

Panašios prekės

 • Kvapusis bazilikas

  Sėjami lysvėse atvirame dirvožemyje nuo kovo iki liepos, o po 4 savaičių persodinami. Galima sėti iš karto į vazonus ir šiek tiek praretinti. Šis bazilikas pasiž...
 • Kvapusis bazilikas "Common"

  Sėjami atvirame dirvožemyje nuo kovo iki liepos ir po 4 savaičių persodinami arba iš karto į vazonus ir šiek tiek praretinami. Gamindami patiekalą pačioje pabaigoj...

Naujausios prekės

 • Zelandinis špinokas

  Veda daug mėsingų, žalių lapų, kuriuos galima skinti visą sezoną. Sėti nuo pavasario vidurio iki vėlyvos vasaros eilėmis atvirame grunte.
 • Kvapusis šalavijas

  Sėjami daigyne nuo pavasario vidurio iki vasaros vidurio ir vėlyvą rudenį persodinami. Šis augalas jau nuo seno naudojamas gydomiesiems tikslams. Yra kvapaus skonio i...
 • Žydinti pieva

  Vejos sėklų mišinys Žydinti pieva. Specialus sėklų mišinys, kurį sudaro ne tik žolių, bet ir lauko gėlių sėklos.
 • Su baltaisiais dobilais

  Vejos sėklų mišinys su baltaisiais dobilais (Ekoveja). Itin žalia veja.
 • Žaidimų aikštelėms

  Vejos sėklų mišinys žaidimų aikštelėms. Šis mišinys skirtas itin aktyvioms poilsio ir sporto zonų vejoms.
 • Vaistinis valerijonas

  Sėjami pavasarį lauke daigyne. Vieną kartą išpikuokite ir rudenį persodinkite į galutinę augimo vietą. Naudojamas šaknų sulčių ekstraktas. Iš jo daromos arbat...
 • Paprastoji jonažolė

  Sėjamos daigyne atvirame grunte nuo ankstyvos vasaros iki vasaros vidurio. Vieną kartą išpikuokite ir susodinkite į atvirą gruntą arba iš karto sėkite eilėmis lau...
 • Vaistinis isopas

  Sėjama atvirame dirvožemyje arba daigyne nuo vasaros pradžios iki vidurio. Vieną kartą išpikuokite ir persodinkite arba iš karto sėkite lauke eilėmis ir praretinki...