Patarimai

Vejoje auga grybai!

Vejoje auga grybai!

Vejoje išaugę grybai dažniausiai sudaro problemas žmonėms, kurie turi mažų vaikų arba gyvūnų. Paragavus galima sunegaluoti, patrynus akis – jas gali sudirginti.  Vejoje pasirodę grybai ne visuomet atrodo estetiškai. O štai vadinamieji raganų ratilai stebina ne tik šeimininkus, bet ir jų svečius. Iš tiesų, vejoje ratais augantys grybai dažnai yra valgomieji Lauminiai mažūnai. Tačiau reikėtų laikytis vienos griežtos taisyklės – nevalgyti nepažįstamų grybų! 

 

Grybai vejoje neatsiranda savaime. Jeigu sodyba netoli miško, grybų sporas gali atnešti vėjas. O galbūt atsivežėte miško žemės? Tuomet grybų užkrato rizika padidėja. Sporoms sudygti ir grybams augti reikalingos tam tikros sąlygos. Dažniausiai grybai išauga drėgnose, pavėsingose vietose.  Kaip taisyklė, dirva dažnai būna rūgštoka. Dar viena labai reikalinga sąlyga – šiluma. Grybų sporos dygsta 20 – 25o C šilumoje. O grybai gali augti kur kas žemesnėje temperatūroje.

 

Tinkamos sąlygos dažnai susidaro aukštai pjaunamoje vejoje, kurioje kuo puikiausiai laikosi drėgmė.  Taip pat grybams pagerinsite sąlygas, jei sodyboje augs daug medžių ir krūmų. Pastarieji sudarys nuolatinį pavėsį. Reikėtų pastebėti, kad yra grybų, kurie kuo puikiausiai jaučiasi saulėtose vietose. Grybienai tarpti reikalingi trūnijantys medienos gabalėliai, šaknys, šakos.

 

Kokie naikinimo būdai?

Visiškai išnaikinti grybus bus sunku. Po žeme esanti grybiena paplinta labai plačiai. Svarbi  sąlyga – mažinti dirvos drėgmę nepaliekant aukštos vejos, įrengti drenažą, taip pat mažinti pavėsio susidarymą persodinant (jei įmanoma) kai kuriuos auglus. Labai svarbu dirvai „duoti“ oro, dažniau ją aeruoti. Jei neturite aeratoriaus, jums kuo puikiausiai pasitarnaus šakės. Jomis pribadykite pievoje skylučių. Tuomet vertėtų pievą lengvai pabarstyti smėliu. Taip suardysite dalį micelio (grybienos). Vertėtų rauti neseniai sudygusius grybus – sumažinsite sporų plitimą. Periodiškai pjaukite veją kartu nupjaudami ir grybus. Vejos nemulčiuokite. Žolės mulčas uždengia dirvą, palaiko drėgmę ir sukuria puikią terpę grybų augimui.

 

Grybų naikinimui galite naudoti cheminius preparatus – fungicidus. Tačiau jie veikia tik dirvos paviršiuje ir nepaliečia dirvoje esančios grybienos. Todėl po kurio laiko grybai ir vėl pradeda augti. Cheminių preparatų nerekomenduojama naudoti šalia daržų, netoli vaismedžių ar vaiskrūmių. Nereikėtų užmiršti, kad cheminės medžiagos dirvoje išlieka ne vienerius metus, taip pat patenka į gruntinius vandenis.

 

Grybai yra svarbi ekosistemos dalis. Jie perdirba organiką ir suteikia augalams papildomų maisto medžiagų. Tuo galite lengvai įsitikinti. Šalia augančių grybų veja visuomet bus sodresnės žalios spalvos!  Beje grybų augimas rodo, kad dirva yra švari ir neužteršta.

 

Ugnė D.

2017-06-16 13:%i

Šį mėnesį rekomenduojami darbai

BalandisBalandžio mėnuo - didžiausių darbų metas. Laukia būtini darbai, tačiau ir juos galima sudėlioti taip, kad darbai taptų malonumu.
2014-04-03 15:00Skaityti...

Naujausi patarimai