Patarimai

Dirvos priežiūra rudenį

Dirvos priežiūra rudenį

Rudenį tinkamai paruošta dirva – tai gausesnis kitų metų derlius. Dirvą pradėkite ruošti kartu su nuimamu derliumi. Į komposto krūvą suverskite nereikalingas daržovių dalis, nukritusius lapus. Darganoti orai ir pūvantys derliaus likučiai yra gera terpė ligų ir kenkėjų vystymuisi. Kaip taisyklė, jie puikiausiai peržiemoja ir gadina kitų metų derlių. Taip pat nereikėtų palikti didesnių piktžolių. Kai dirva jau švari, vertėtų negiliai (iki 4 cm gylio) supurenti. Tai paskatins piktžolių dygimą. Neišsigąskite, to ir siekiame! Perkasus dirvą piktžolės atsiduria po žeme ir žūva. Taigi, ateinantį pavasarį bus mažiau darbo ravint piktžoles.

 

Rudenį netikslinga perkasti smėlėtos dirvos. Tai tik paskatintų naudingųjų medžiagų išplovimą. Sunkias molingas dirvas rudenį perkasti būtina. Svarbiausia tai daryti kol dirva nepermirkusi, kitaip rizikuojate dar labiau ją suplukti.. Perkasant dirva purenasi, pagerėja oro laidumas, augalų šaknys geriau įsisavina maisto medžiagas, sumažėja ligų ir kenkėjų tikimybė.

 

Perkasant dirvą grumstų lyginti nereikia. Nelygiame paviršiuje tirpdamas sniegas pasiskirsto visame dirvožemyje, o nesubėga vien tik į žemiau esančias vietas. Dirvą perkasti reikėtų iki pirmųjų šalčių.

 

Rudenį žemę galima patręšti perpuvusiu mėšlu. Tiesa, tirpsmo vanduo dalį naudingųjų medžiagų išplaus, bet naujam sezonui turėsite puresnę ir trąšesnę dirvą. Taip pat nereikės sukti galvos, kokios daržovės nemėgsta mėšlu tręštos žemės.

 

Jei dirva rūgšti, pats metas pabarstyti gesintomis kalkėmis. Pavasarį šia medžiaga kalkinti nereikėtų, augalai prastai įsisavins fosforą. Rudenį dirvą kalkinti taip pat galima dolomitmilčiais, kreida.

 

Planuojate apie daržą pakeltose lysvėse? Pats metas sumeistrauti rėmelius. Neskubėkite iš karto jų užpildyti žeme. Pradžioje dugne paklokite kartono lakštų – tai sustabdys piktžolių augimą. Sugrėbę lapus, nupjovę žolę, ar surinkę nulūžusias medžių ir krūmų šakeles kraukite į būsimas lysves. Laikykitės kompostavimo principų: sluoksnius maišykite su žemėmis. Pavasarį pakeltų lysvių rėmelius užteks papildyti iki viršaus žemėmis ir kibti į sėjos darbus.

 

Taip pat dar pats laikas pasiruošti įgilintas šiltlysves. Iškaskite lysvės didumo griovį (paprastai kasama pusės metro plotyje ir 2 kastuvų gylyje). Pradžioje klokite sode surinktas nereikalingas šakeles, tuomet – organines medžiagas. Jas vėlgi pamaišykite su žemėmis. Trąšoms tiks perpuvusio mėšlo sluoksnis.

 

Darbingo  rudens!

 

Ugnė D.

 

2017-09-15 16:%i

Šį mėnesį rekomenduojami darbai

BalandisBalandžio mėnuo - didžiausių darbų metas. Laukia būtini darbai, tačiau ir juos galima sudėlioti taip, kad darbai taptų malonumu.
2014-04-03 15:00Skaityti...

Naujausi patarimai