Kvapnūs ir gydantys aliejai

Natūralūs augaliniai aliejai turi daug teigiamų savybių, todėl naudojami odos ar plaukų priežiūrai, kremų gamybai, masažams, vabzdžių atbaidymui, susirgimų palengvinimui ir pan. Įvairūs augaliniai aliejai (saulėgrąžų, alyvuogių, migdolų, kokosų ir t. t.) gali būti gerokai veiksmingesni, jei jie turės dar ir vaistažolių savybių. Tokius aliejus galima nesunkiai pasigaminti namuose. Aliejaus ekstraktas dar vadinamas aliejaus maceratu.

Mėtos nuramina, atvėsina odą, ramunėlės – ramina sudirgusią odą, apsaugo nuo uždegimų, medetkų žiedai  vieni veiksmingiausių esant spuoguotai, uždegiminei odai, petražolės – gaivina ir balina odą, čiobreliai skirti papilkėjusiai, uždegiminei odai, raudonėliai – riebiai veido odai, plaukų stiprinimui, dašiai – riebiai ir mišriai odai, šalavijai – mažųjų raukšlelių lyginimui, odos dezinfekavimui, skaistinimui, plaukų stiprinimui, blizgesiui ir atgaivinimui, levandos – odos švelninimui, raminimui, atkūrimui; lūžinėjantiems, slenkantiems, nualintiems plaukams.

Vaistažolių aliejų galima pasigaminti dviem būdais: šaltuoju ir karštuoju.

Gaminant šaltuoju būdu reikalinga kantrybė. Šis aliejus yra efektyvesnis ir sveikesnis. Šaltam ekstraktui naudojamos augalų dalys turi būti džiovintos. Brandinimo procesas užtrunka kelias savaites, o vandens kiekis šviežių augalų metu padidina pelėsių augimo riziką. Jei praturtintą aliejų naudosite kaip kosmetikos priemonę, būtinai pasirinkite jūsų odos tipui tinkantį bazinį aliejų (kuriuo ir užpilsite vaistažoles).

Šaltasis aliejaus ekstrakto gamybos būdas:

  • džiovintų vaistažolių
  • augalinio aliejaus
  • tuščias sraigtas purtyklė
  • kavos ar arbatos filtro (tiks ir marlė)
  • užsukamas tamsus stiklainis.

Tris ketvirtadalius pasiruošto stiklainio užpildykite džiovintomis vaistažolėmis. Pilkite aliejų, kol bus apsemta visa džiovinta medžiaga. Užsukite stiklainį ir tamsioje vietoje tokį aliejų laikykite 3 – 6 savaites. Kas antrą dieną stiklainį supurtikite. Pasibaigus brandinimo laikui, aliejų perkoškite ir laikykite šaltoje vietoje tamsaus stiklo užsukamoje taroje.

Karštasis macerato gaminimo būdas: aliejus yra šildomas, kad vaistažolės greičiau „atiduotų“ naudingąsias medžiagas. Tačiau kaitinant aliejų prarandama dalis minėtų medžiagų ir daugiau ar mažiau vertingo eterinio aliejaus. Todėl šis metodas turėtų būti naudojamas tik tada, kai tai tikrai reikia padaryti greitai.

Įdėkite džiovintas vaistažoles į karščiui atsparų stiklinį indą (stiklainį) ir užpilkite aliejumi. Pripilkite į nedidelį puodą 3 – 4 cm vandens. Įdėkite stiklinį indą į vandens vonią ir lėtai šildykite apie 2 val. Vandens temperatūra turėtų būti ne didesnė nei 50° C – 60° C. Tuomet leiskite atvėsti. Kai aliejus atvės iki kambario temparatūros, stiklainį užsukite ir leiskite 4 dienas brandintis. Aliejų perkoškite į tamsaus stiklo tarą. Laikymui tinkamiausia vėsi ir tamsi vieta.

 

Ugnė D.

Atgal