Kovojame su daigų kenkėjais

Pasėję įvairių augalų sėklas su nekantrumu laukiame pasirodančių daigelių. Neretai tik sudygusią žalumą apninka kenkėjai. Vos tik pastebėjus pirmuosius požymius reikia suskubti ir imtis kovos priemonių. Kitu atveju gana greitai galime prarasti dalį ar visą būsimą derlių. Aptarsime dažniausiai daigus apninkančius kenkėjus.

Tripsai

Savo išvaizda tripsai labai panašūs į mažus apie 1 mm dydžio drugelius. Kaskart siurbdami iš augalų sultis, jie palieka būdingą žymę – „įkandimų“ vietose matyti miniatiūrinės sidabro dėmelės. Po kurio laiko tokių taškelių daugėja ir taip palaipsniui padengiamas visas lapas. Toks augalas greitai deformuojasi, ruduoja ir nudžiūna. Kenkėjai dažniausiai atkeliauja su sėjai naudojamomis netinkamai paruoštomis žemėmis, blogai išplautais vazonais. Šie kenkėjai dažnai perneša virusines augalų ligas. Kovai geriausia rinktis kraujažolių, tabako nuovirus ir jais purkšti augalus. Tinka ir netoliese kabinti geltonos spalvos lipnias gaudykles, kurios ypač vilioja tripsų pateles.

Amarai

Tai labai gyvybingi ir greit besidauginantys, daug žalos padarantys kenkėjai. Pažeisti lapeliai greitai pakeičia spalvą ir formą: pirmiausia žaluma tampa blankios spalvos, o lapeliai susisuka. Kartu atsiranda ir lipnūs maži taškeliai. Tokiose vietose greitai plinta grybinės ligos. Augančius daigelius būtina dažnai atidžiai apžiūrėti, svarbus reguliarus laistymas kambario temperatūros vandeniu, periodiškai vėdinamos patalpos. Jei visgi patebėjote pirmuosius amarus, nurinkite juos ranka, augalėlius nupurkškite ūkinio muilo ir vandens tirpalu ( 1 l vandens x 30 g muilo).

Voratinklinės erkutės

Plika akimi sunkiai pastebimi kenkėjai. Jei pastebėjote, kad daigeliai ima gelsti ir vysti, o apatinė pusė nusėta juodais taškeliais – tai aiškūs požymiai, kad augalus užpuolė voratinklinės erkutės. Ilgiau nepastebėti kenkėjai apraizgo lapelių apatines dalis ir pažastis voratinkliais. Šie kenkėjai dažniausiai atsiranda kai patalpoje esti labai sausas oras. Kartą per savaitę augalėlius reikia nuplauti ar nupurkšti muiluotu vandeniu. Procedūras kartoti, kol augalai „pasveiks“.

Baltasparniai

Sunkiai pastebimi maži, į kandis panašūs kenkėjai baltais sparneliais. Jie gali pridaryti daug žalos. Baltasparniai maitinasi augalo sultimis, palikdami lipnias apnašas. Šiose vietose lengvai plinta grybėlinės ligos. Daigeliai silpsta, džiūna ir dažnai žūna. Kenkėjams labai patinka šiltas ir mažai drėgmės turintis patalpų oras. Kovai su baltasparniais būtina reguliariai vėdinti patalpas, didinti santykinį drėgnumą. Šalia užpultų daigų kabinkite lipnias geltonas juosteles. Daigus purkškite jau minėtais kraujažolių, tabako nuovirais ar česnakų vandeniu: 2 arbat. šaukštelius susmulkintų česnakų užpilkite litru vandens, uždenkite ir palikite 5 dienoms. Purškimui į 1 l vandens įpilkite 1 arbat. šaukštelį česnakų raugo ir sumaišykite.

Sveikų ir stiprių daigų!!!

 

Ugnė D.

Atgal