Kokie daržo augalai gali augti pavėsyje?

Daržą visuomet stengiamės įkurdinti atviroje saulėtoje vietoje. Tačiau augantys medžiai ilgainiui sudaro pavėsingas vietas. Tikrai nebūtina kardinaliai mažinti sodo. Pavėsingų vietų neapleiskite. Tokias vietas išnaudokite – užsiauginkite pavėsyje galinčius augti daržo augalus. Peržvelkime daržoves ir žalumynus, kurie nebijo pavėsingų vietų.

Ridikėliai puikiai pakenčia pavėsį ir greitai auga. Šios daržovės gerai auga net pasodintos lysvelėje tarp medžių. Kadangi ridikėliai nesiskverbia giliai į dirvą ir lengvai išraunami, jų auginimas nekenkia medžių šaknims. Toks žemės sujudinimas netgi naudingas augantiems medžiams. Ridikėlius sodinkite iki vasaros pabaigos.

Petražolės ir kalendros gerai auga pasodintos po serbentų krūmais ir vaismedžiais. Prieskoniai nubaido kandis ir šliužus. Vaiskrūmių ir vaismedžių šaknų nepažeisite, nes jūs skinsite tik petražolių žaliuosius lapelius.

Įdirbtoje dirvoje, kur nėra paviršiuje medžių šaknų, galite auginti šaknines petražoles. Pavėsingoje vietoje taip pat galite auginti mėtas, raudonėlius ar gelsves.

Mangoldams arba Lapiniams burokėliams nebūtinos saulėtos vietos. Kadangi lapai dekoratyvūs, juos galima sodinti netoli pastatų, kurie užstoja saulės šviesą, esančiuose gėlynuose! Lapiniai burokėliai ilgai neperauga, todėl galėsite ne tik grožėtis žvilgančiais lapais ir spalvingais koteliais, bet ir skanauti gamindami įvairius patiekalus.

Dar vienos mums visiems gerai žinomos daržovės, galinčios augti pavėsingose vietose – pupelės ir pupos. Šios daržovės labai maistingos ir nereikalaujančios ypatingos priežiūros augimo metu.

Daliniame pavėsyje gali augti Žiediniai kopūstai ir brokoliai. Pastarieji saulėtose vietose greit pražysta, o pavėsyje ilgiau išlieka tinkami valgymui.

Pavėsyje augančios salotos ne taip greitai išleidžia žiedynstiebius, ilgiau išlaiko gražias gūželes.

Pavėsingų vietų nebijo česnakai. Jie savo stipriu kvapu atbaido daugelį kenkėjų.

Krienus sodinkite toliau nuo vaismedžių ir vaiskrūmių, kad kasdami ilgas šaknis jų nepažeistumėte.

Pavėsyje ir nederlingoje dirvoje kuo puikiausiai tarpsta rugštynės. Daržininkai teigia, kad rugštynės neleidžia plėstis avietėms. Rūgščiuosius lapelius labai mėgsta skanauti vaikai. Galbūt tai bus pirmieji jų žingsneliai perprantant daržo paslaptis!

Protingai išnaudotas kiekvienas sklypo plotelis atneš jums didžiulę naudą ir akiai mielus vaizdus!

 

Ugnė D.

Atgal