Kaip padidinti moliūginių daržovių derlių?

Kiekvienas, kas augino agurkus, cukinijas, moliūgus, tikrai patyrė tokių nesėkmių, kaip mažas šių daržovių derlius. Priežastis – neapdulkinti moteriški žiedai. Jei ir užsimezga vaisius, jis greitai žūna. Didžiausia bėda, kad mažėja bičių, kurios atlieka mums dažnai nepastebimą, bet be galo svarbų darbą, netinkamos oro sąlygos ir pan.

Moliūginių daržovių žiedai vienalyčiai, t. y. vyriški ir moteriški. Vyriški žiedai yra ant ilgesnio kotelio, didesni ir gražesni už moteriškuosius. Pastarieji žiedai turi trumpą kotelį ir vaisiaus užuomazgą. Moteriški žiedai žydi tik vieną dieną. Dėl netinkamų oro sąlygų, laiku neapsilankiusių vabzdžių ir tokio trumpo žydėjimo moteriški žiedai lieka neapdulkinti ir mezginė (vaisiaus užuomazga) pagelsta, nudžiūna.

Žiedadulkių pernešimas nėra pats lengviausias darbas, bet jį galime atlikti patys. Šis darbas atliekamas iki vidurdienio. Teptuku ar vatos gabalėliu atsargiai paimkite žiedadulkes iš vyriško žiedo ir pabarstykite ant moteriško žiedo purkos. Kitas būdas – nuskinkite vyrišką žiedą, atlenkite ar nuskinkite žiedlapius ir patepkite moteriškame žiede esančią purką. Labai svarbu, kad žiedadulkės patektų iš visų purkos pusių, kitaip sulauksite netaisyklingos formos vaisiaus.

Tai papildomas darbas, tačiau rezultatas pranoksta lūkesčius. Tokiu būdu derlių galite padidinti penkis ir daugiau kartų!

Naudinguosius vabzdžius galite privilioti moteriškuosius žiedo žiedlapius patepę medaus vandeniu (10 dalių vandens – 1 dalis medaus).

Moliūgines daržoves auginkite saulėtose vietose, gausiai užaugusius lapus truputį paretinkite ir netręškite gausiai. Tai taip pat padės padidinti derlių.

 

Ugnė D.

Atgal