Išrūgos – augalų maistas ir vaistas

Išrūgose gausu baltymų, vitaminų, mikroelementų, vitaminų, cukrų, todėl šis produktas naudojamas ne tik kosmetologijoje, medicinoje ar virtuvėje. Gėlininkai, daržo ir sodo mėgėjai išrūgas vertina, nes jose gausu augalams tarpti būtinų naudingųjų elementų: kalio, fosforo, amino rūgščių, azoto ir kt. Rūgštinė terpė idealiai tinka kovai su infekcijomis, grybėlinėmis ligomis. Išrūgomis gydoma miltligė, puvinys. Sodininkai pasigamina išrūgų pripildytas gaudykles kenkėjų naikinimui.

Išrūgomis tinka tręšti daugelį augalų. Praskiestomis išrūgomis tręšiami patisonus, cukinijas, agurkus, moliūgus, pomidorus, rožes ir visus rūgštinę terpę mėgstančius augalus (rododendrus, azalijas ir pan.). Naudojant išrūgų tirpalą pastebėta, kad augalai kur kas mažiau serga, yra gerokai vešlesni, stipresni, duoda didesnį derlių, gėlės pražysta ryškesniais žiedais.

Augalus šiomis maistinėmis medžiagomis galima praturtinti 2 būdais: išrūgų tirpalą purškiant ant augalo ir laistant dirvožemį. Abu metodai yra labai svarbūs tam tikrose augalo augimo stadijose.

Norint teigiamo poveikio, būtina tinkamai paruošti išrūgų tirpalą ir naudoti jį tam tikru grafiku.

Laistymui išrūgas praskieskite perpus su vandeniu. Daržininkai pataria augalus išrūgų tirpalu tręšti tam tikru grafku: išpikuotus daigelius pirmą kartą tirpalu laistykite 10 – 12 dieną. Antrąkart tręšti bus galima ne anksčiau kaip po 2 savaičių. Trečiasis stiprinamasis laistymas reikalingas prieš pat augalo žydėjimą.

Purškimui išrūgų tirpalas gaminamas santykiu 10 dalių vandens ir 1 dalis išrūgų. Pirmą kartą purkšti daigelius galima praėjus savaitei po persodinimo. Vėliau nedideliu kiekiu tirpalo purkšti maždaug kas savaitę kol augalėliai pilnai prigis, įsitvirtins ir išaugins kelis lapelius.

Tolimesniuose augimo etapuose rekomenduojama purkšti tik sergančius augalus. Antimikrobiniam poveikiui į purškimui pasigamintą tirpalą įlašinkite 10 lašų jodo. Grybelinėms ligoms gydyti ir prevencijai į tirpalą įberkite arbatinį šaukštelį vandenilio peroksido. Kad skystis greit nenubėgtų, įpilkite šiek tiek skysto ūkinio (žaliojo) muilo. Sergančius augalus purkškite ne dažniau kaip kartą per 2 savaites. Pasirinkite apniukusią, bet ne lietingą dieną.

Darbas šiltnamyje

Siekiant išvengti neigiamų pasėkmių (augalų nudeginimo), šiltnamiuose praskiestomis išrūgomis augalus laistykite tik esant drėgnam dirvožemiui. Laistyti reikėtų kambario temperatūros tirpalu. Taip pat būkite labai atidūs, neužpilkite ant jaunų stiebelių ir lapų! Laistykite ryte ir būtinai vėdinkite šiltnamį.

Norėdami išnaikinti šiltnamyje užsiveisusius lapsukius, kandis ir kitus vabzdžius-kenkėjus, nupjaukite viršutinę plastikinio butelio dalį, o likusio trečdalį pripildykite išrūgų ir vakare pakabinkite tarp augalų. Ryte rasite daug žuvusių vabzdžių.

Naudingi patarimai:

Jei neturite išrūgų, vietoje jų galite naudoti pieną arba nedidelio riebumo kefyrą.

Nepiknaudžiaukite laistydami išrūgomis, galite pakeisti dirvožemio rūgštingumą.

Paprikoms ir baklažanams pasirinkite kitokias trąšas.

 

Ugnė D.

Atgal