Eteriniai aliejai darže ir sode – jie padeda kovoti su kenkėjais ir ligomis

Tikriausiai dauguma žino eterinių aliejų naudą žmogaus sveikatai, tačiau ar girdėjote ką nors apie eterinių aliejų naudą daržui ar sodui? Eterinių aliejų preparatais galima atbaidyti skruzdes, amarus, apsigini nuo ligų nekenkiant augalams, naudingiesiems organizmams ir visai ekosistemai.

Litrui tirpalo reikės:

  • 1 l vandens (tinkamiausias lietaus vanduo)
  • 5 lašai ekologiško indų ploviklio
  • Apie 20 lašų eterinio aliejaus
  • 1 a. š. smulkaus molio (jis užtikrina geresnį tirpalo sukibimą su augalu)
  • Tinkamas purkštukas, kuris nebūtų per daug plonas (kad purškimo metu nebūtų sulaikomos molio dalelės ir neužsikištų purkštukas).

Gaminimo eiga: eterinį aliejų sumaišykite su indų plovikliu ir smulkiuoju moliu. Mišinį ištirpinkite vandenyje. Supilkite į purkštuką ir jį energingai pakratykite. Būkite atsargūs – nors eteriniai aliejai yra daug kartų praskiesti, venkite purkštuko turinį purkšti ant odos, akių.

Plačiau apžvelgsime, kokius eterinius aliejus naudoti konkrečiose situacijose. Dauguma eterinių aliejų atbaido vabzdžius kenkėjus. Arbatmedžio aromato labai nemėgsta miltuotieji skydamariai. Levandų eterinis aliejus atbaido kenkėjus su čiulpiamuoju burnos aparatu (pvz., amarus, vikšrus). Stipriam česnakų kvapui nepakantūs dauguma daržo ir sodo kenkėjų, taip pat šį eterinį aliejų rinkitės augalui susirgus grybinėmis ligomis. Kvapniosios pelargonijos aromatas gerai veikia norint atsikratyti amarų. Su medieną graužiančius vabzdžiais patariama kovoti pasitelkiant Kvapiųjų pipirų eterinį aliejų. Išbandžiusieji tikina, kad veiksmingiausias toks tirpalas būna tuomet, kai švirkštu suleidžiamas į medienos pažeistas vietas. Rozmarinų eterinis aliejus atbaido erkutes. Snapučių kvapo nemėgsta sraigės. Pankolių eterinio aliejaus tirpalas apsaugos bulves nuo kolorado vabalų ir jų lervų.

Be daugumos kenkėjų, augalai serga įvairiomis ligomis. Česnakų tirpalas pagelbės užpuolus miltligei. Raudonėlių preparatas naudingas įsimetus suodinajam pelėsiui, miltgrybiams. Bitkrėslių eterinio aliejaus tirpalas kovoja su rūdžių grybiniais susirgimais. Rudajam pomidorų puviniui įveikti pasitelkite preparatą su čiobrelių eteriniu aliejumi.

Siekiant išvengti augalų audinių nudegimų, patartina purkšti vėlyvą popietę ar vakare. Užuot naudoję eterinį aliejų, taip pat galite gaminti vandeninius ekstraktus iš minėtų augalų ir jais gydyti ar profilaktiškai purkšti/ laistyti savo puoselėjamus daržo ir sodo augalus.

 

Ugnė D.

Atgal