Daržovių teisingas laistymas

Atrodo, daržo laistymas nereikalauja ypatingų žinių. Atėję daržovių ir pastebėję sausą žemę, čiumpame  laistytuvą ar pajungiame laistymo įrangą ir skubame palaistyti.  Iš tiesų viskas ne taip paprasta, kaip atrodo. Tam, kad daržovės duotų kuo didesnį derlių, reikia laikytis konkrečiai kultūrai svarbių laistymo sąlygų.

Pomidorų šaknys yra paviršiuje, tad drėgna dirva šioms daržovėms labai patinka. Tačiau skirtingais periodais laistymas taip pat turi būti nevienodai intensyvus. Daugiausia vandens pomidorams reikia tuojau po persodinimų. Pakankamas drėgmės kiekis leis augalui lengviau prigyti ir užauginti tvirtą krūmą. Prigijus ir sustiprėjus augalui, laistymą reikėtų sumažinti. Kitu atveju augalas toliau sėkmingai augins žaliąją masę. Prasidėjus žydėjimo metui, pomidorus vėl reikėtų laistyti intensyviau. Šiuo periodu trūkstant vandens galima prarasti nemažą būsimo derliaus dalį. Vaisių nokimo metu drėgmės kiekį reikėtų sumažinti iki minimumo, kad neįsimestų puvinys ir kitos ligos. Šiuo periodu augalus užtenka laistyti 1 kartą per savaitę. Laistant pomidorus nedrėkinti lapų.

Paprikos – tai ypatingai drėgmę mėgstanti kultūra. Pastovus dirvos drėgmės palaikymas užtikrins tinkamą žiedų formavimąsi ir vaisių mezgimą. Trūkstant vandens ima byrėti žiedai, dažnai įsimeta ir ligos. Paprikas periodiškai laistyti reikia visą vegetacijos periodą – vieną kartą per 2-3 dienas neleidžiant visiškai išdžiūti žemei.

Baklažanų laistymas beveik nesiskiria nuo paprikų. Jiems taip pat reikia nuolatinės drėgmės. Persodinus galima laistyti kiek mažiau, bet pradėjus krauti žiedus laistymą vėl reikėtų suintensyvinti.

Labiausiai mėgstantys drėgmę – agurkai – nesupyks, jei liejant bus sudrėkinta ne tik dirva, bet ir patys augalai, ypač jei vasara labai sausa ir karšta. Šių daržovių šaknys yra arčiausiai žemės paviršiaus, taip pat daug drėgmės išgarina dideli ir platūs lapai. Dėl šios priežasties mažiausias išdžiūvimas agurkus gali pražudyti. Sausą vasarą agurkus laistyti reikia kartą per 1-3 dienas, priklausomai nuo oro temperatūros ir iškrentančių kritulių kiekio. Trūkstant drėgmės agurkai užauga nedideli ir apkartę.

Daržoves tinkamiausia laistyti anksti ryte arba vakare. Kaitinant tiesioginiams saulės spinduliams likę vandens lašai nudegina augalus. Taip pat reikėtų neužmiršti, kad šaltas vandentiekio vanduo nėra tinkamas augalų laistymui, ypač tokio vandens nemėgsta agurkai. Tinkamiausia rinkti lietaus vandenį. Jei tokios galimybės nėra, pripildžius talpas vandentiekio vandens, parą ar kelias leidžiama sušilti.

 

Ugnė D.

Atgal