Rugsėjis

Rugsėjo mėnuo-šaltos naktys ir… derlius, derlius, derlius.

Rugsėjis-rudens švaros mėnuo! Visa, kas vyko, turi sugrįžti į savo vietas ir būti paruošta kitam sezonui.

Skubant doroti esamą, reikia prisiminti ir būsimą derlių-artimiausią. Rudens derliui mėnesio pradžioje galima sėti špinatus, krapus, ridikėlius, o vėliau-sodinti česnakus. Būtinai pasodinkite česnakų ne tik maistui, bet ir augalų apsaugai-tokia kaimynystė ypač patinka rožėms. Dar spės išdygti salotos, kitos lapinės daržovės.

Po derliaus nurinkimo reikia pašalinti augalų atliekas, bei patartina laisvą žemę užsėti rugiais, ar kitais greitai augančiais sideratiniais augalais. Reikalui esant patręšti, ar sutvarkyti su dirvožemio reikalais susijusius klausimus-pakalkinti ar parūgštinti žemę, taipogi pats laikas pagerinti dirvožemio struktūrą įterpiant durpių, mėšlo ar komposto. Visgi neskubėkite pilti kompostinės žemės, mat per žiemą ji praras dalį savo gerųjų savybių. Ja geriau užmulčiuoti paviršių pavasarį.

Ruoškite duobes daugiamečiams augalams-pripildykite jas reikiamu žemės mišiniu. Per žiemą žemė suslūgs, ir pavasarį pasodinti augalai neįsmuks giliau, nei jiems reikia augti.

Pomidorus nurinkite visus-žali prinoks namuose, arba iš jų pagaminkite ypatingų patiekalų-uogienių, marinatų, troškinių. Žalių pomidorų panaudojimo galimybės ne mažiau plačios, negu prinokusių…

Nuo mėnesio vidurio visą mėnesį kasamos bulvės, rugsėjo pabaigoje pradedamos kasti likusios šakniavaisinės daržovės. Maždaug tuo pačiu metu iškasami ir gėlių šakniagumbiai, kurie keliaus namo žiemoti. Ilgiausiai dirvoje gali išbūti morkos. Kasamos krienų šaknys.

Darže dar auga porai, daikonai, briuselio ir lapiniai kopūstai. Jie gali būti iki vėlyvo rudens, o kai kurie netgi iki naujų metų. Jų derlių galite rinkti, kol galite įeiti į dirvą, o paminėtų kopūstų netgi…iš po sniego.

Mėnesio pabaigoje sodinamos tulpės, narcizai, hiacintai, krokai, bei kitos svogūninės gėlės. Taipogi esant poreikiui persodinama nemaža dalis daugiamečių-monardos, astilbės, flioksai ir kt.

Žolinių augalų verčiau nejudinti, nebent našlaites, katilėlius, neužmirštuoles…

Svogūninėms ir gumbinėms gėlėms, kurios žiemoja ne lauke, jau irgi laikas keliauti namo.

Ir būtinai laistykite augalus! Liekite iki pat vėlyvo rudens-tai gero žiemojimo ir būsimo ateinančio sezono sėkmės garantas.

Danielė Šležienė