Augalų apsauga nuo šalčio

Žiema jau nebe už kalnų. Pats laikas pagalvoti, kuo uždengsime lauke likusius žiemoti augalus. Dengimui skirtų medžiagų pasirinkimas nemenkas. Tačiau ar tikrai žinome visas teigiamas ir neigiamas jų savybes? Pagaliau ir skirtingiems augalams reikia nevienodos apsaugos nuo šalčio.

Sniegas – tai gamtos teikiama puiki apsauga nuo šalčio. Po storu sniego sluoksniu esantys augalai gali atlaikyti didžiausius žiemos šalčius. Tai vienas patogiausių apsaugos būdų. Tačiau ši apsauga labai priklauso nuo oro sąlygų ir yra neprognozuojama: tai sniego sluoksnis per plonas, tai nutirpo ir nespėjo nauju sluoksniu pasidengti. Atvirose vietose sniegas dažnai išpūstomas… O jeigu susidaro  ledo sluoksnis, augalams ima trūkti deguonies.

Eglišakės  ar pušų šakos praleidžia orą, sulaiko iškritusį sniegą, neperšlampa, nėra sunkios, tad negali sužaloti dengiamų augalų. Aštrūs spygliukai apsaugo augalus nuo nepageidaujamų gyvūnų. Šiomis šakomis verta aprišti jaunų medelių kamienus, kad jų neapgraužtų atklydę miško svečiai, taip pat tai gera apsauga nuo karštų pavario saulės spindulių. Yra ir keletas minusų. Nukritę spygliai rūgština žemę, todėl ši apsauga netinka šarminę dirvą mėgstantiems augalams. Eglišakės ar pušų šakos dažnokai būna sergančios, todėl prieš nupjaunant reikėtų labai gerai apžiūrėti iš visų pusių.

Nuo šalčio dengiamus augalus labai gerai apsaugo sausi lapai. Didžiausia problema rasti sveikus ir be kenkėjų esančius lapus. Rudenį lapus dažniausiai apninka vienokios ar kitokios ligos, ypač jei ruduo lietingas. Dar vienas minusas – lietuje permirkę lapai sulimpa ir nebepraleidžia oro. Taigi, esant drėgniems orams, juos reikėtų uždengti papildomai.

Prieš žiemą pasėtas daržoves uždenkite šiaudais. Taip pat tinka uždengti ir mūsų puoselėjamus ir lauke likusius žiemoti augalus. Tačiau lietui lyjant, būtina šiaudus uždengti polietilenine plėvele. Didžiausia blogybė – šiauduose labai mėgsta apsigyventi pelės. Šie graužikai pridaro daugybę eibių. Šiltesnėmis ir drėgnomis žiemomis augalai po šiuo dangalu dažnai pelija. Norint, kad šiaudai nepermirktų lietuje, reikia pasigaminti šiaudinius kilimėlius. Drėgmė per storesnį šiaudų sluoksnį neprasiskverbia.

Drožlėmis tinkamiausia mulčiuoti dirvą, kad neperšaltų jaunų augalų ar medelių šaknys. Drožles taip pat reikėtų papildomai apsaugoti nuo lietingų orų. Be to ši medžiaga rūgština dirvą.

Lengvutė agroplėvelė gerai praleidžia orą, apsaugo nuo kaitrių pavasarinių saulės spindulių ir nedidelių šalčių. Nuo didelių šalčių ši danga neapsaugo. Vis tik norint apsaugoti savo augalus, galima juos uždengti keliais agroplėvelės sluoksniais.. Esant temperatūrų svyravimams, po agroplėvele gali kauptis drėgmė, tad reikėtų prisiminti, kad šiai dangai reikalingas karkasas.

Kad ir kokią uždangą pasirinksite, neužmirškite kartais pavaikštinėti ir apžiūrėti savo žiemojančių augalų, kurie atšilus orams pradžiugins jus savo vešliais lapais ir kvapniais žiedais!

 

Ugnė D.

Atgal