Aromatingi ir išvaizdūs šalavijai

Šalavijai vadinami stebuklingais augalais. Prieskoniai dažnai įeina į gydomųjų žolių mišinius. Augalai savaime auga Viduržemio jūros regione, Prancūzijos ir Kroatijos pietuose, Italijoje. Šalavijai pelnytai pamėgti kaip vaistiniai, prieskoniniai ir dekoratyvūs augalai, todėl auginami visoje Europoje.

Šiuose aromatinguose augaluose yra virš 60 naudingųjų medžiagų. 100-e g šviežių lapų yra apie 260 mg kalcio, 170 mg kalio, 70 mg magnio ir 5 mg geležies. Taip pat daug vitaminų, ypač vitamino C, B3 bei mineralų. Ypatinga šio augalo savybė – tai daugybė eterinių aliejų sudedamųjų dalių, vadinamųjų terpenų. Jie turi antibakterines, antivirusines ir antitumines funkcijas. Lapų taninai turi dezinfekuojančias, antioksidacines ir priešuždegimines savybes.

Puskrūmiai užauga iki 50-80 cm aukščio. Lapai yra iki 5 cm pločio, spalvos varijuoja nuo pilkos iki violetinės. Senesni lapai viršutinėje pusėje beveik lygūs, nebeturi plaukelių. Visas augalas turi savitą aromatą. Žydi nuo balandžio iki liepos. Tuomet krūmelį reikėtų nupjauti. Jaunus lapelius skinkite nuo gegužės iki lapkričio mėn. Daugiausia eterinių aliejų prisikaupia saulėje augančiuose augaluose.

Šalavijai žiemai

Šių augalų lapus geriausia skinti  saulėtos dienos antroje pusėje. Kad aromatas neišnyktų, lapus ir šakelių viršūnėles reikia kuo greičiau užpilti tyru nerafinuotu alyvuogių aliejumi. Į šį mišinį taip pat tinka įmesti keletą česnako skiltelių – aliejus taps dar kvapnesnis. Taip paruoštą aliejų laikykite saulėtoje, šiltoje vietoje keletą savaičių.

Prieskonių mišiniams ar arbatoms prisidžiovinkite šalavijų žiedų, jaunų lapelių ir šakelių viršūnėlių. Džiovintą medžiagą laikykite uždarame stiklainyje tamsioje vietoje.

Keletas būdų, kaip jums gali pagelbėti šalavijai

Šalavijų arbata skrandžio problemoms. 3 – 4 šviežius lapelius arbat 1 a. š. smulkintų džiovintų lapų užpilkite 200 ml (stiklinė) verdančio vandens. Po 10 – 15 min. perkoškite. Gerkite puodelį tris ar keturis kartus per dieną prieš kiekvieną valgį. Tokia arbata nuramina skrandį ir palaiko sveiką virškinimą.

Gydomoji ir raminančioji vonia su šalavijais ir čiobreliais: įpilkite 1 l verdančio vandens į 50 g šalavijų lapų ir 100 g čiobrelių šakelių. Uždenkite ir palikite 10 min., perkoškite ir supilkite į vonią.

Vabzdžių įkandimo skausmo ir tinimo mažinimui. Saują šviežių šalavijų lapų užpilkite vandeniu, užvirinkite ir 2 min. virkite ant kuo mažesnės ugnies. Šiltus lapus dėkite ant vabzdžių įkandimų ir apvyniokite marlės tvarsčiu. Nuimkite po 1 – 2 val.

Pastabos

Maitinančioms ar nėščioms moterims negalima vartoti šalavijų arbatų ir kitų preaparatų.

Šalavijų arbatų gerti ilgiau kaip tris savaites nerekomenduojama – gali sutrikti virškinimojo trakto sistema.

 

 

Ugnė D.

Atgal